• 32709099 (031)

  •  | 1398/09/19
پاسخ به گزارش بازرسین تعاونی مسکن توسط مدیرعامل - به روزرسانی در 98/04/25

پیرو گزارش بازرسین در مجمع عمومی مورخه 19/4/98 مقرر گردید این گزارش توسط مدیرعامل بررسی و پاسخ آن در سایت تعاونی بارگذاری شود. لذا مطالب به شرح ذیل به اطلاع اعضای محترم می‌رسد.

 

1- مفاد ماده 4 اساسنامه در خصوص حوزه فعالیت شرکت در شهرستان اصفهان از بابت پروژه کتالم (رامسر) و پروژه هرمزگان رعایت نگردیده است.

جوابیه : با توجه به اینکه حوزه فعالیت تعاونی مسکن در اساسنامه فقط استان اصفهان مصوب شده است ولی تعداد زیادی از همکاران در استان همجوار (چهارمحال و بختیاری) ساکن هستند و با عنایت به هلدینگ فولاد مبارکه شامل فولاد هرمزگان، فولاد سفید دشت و فولاد چهارمحال که درخواست همکاری از تعاونی مسکن کارکنان فولاد مبارکه داشتند و متقاضیان زیادی که به جهت نیازهای تفریحی خود در منطقه شمال درخواست خرید ملک و ساخت ویلا داشتند لذا تعاونی بنابر درخواست به حق همکاران در استراتژیهای خود حوزه فعالیت فرا استانی تعریف و در جهت اصلاح اساسنامه اقدامات لازم از گرفتن مجوز از اداره تعاون تا برگزاری مجمع را انجام داده که مستندات لازم در وب سایت تعاونی بارگذاری شد اما آنچه سوال است چرا قبل از اینکه این مجوز اخذ شود زمین شمال خریداری شد؟

به استحضار عزیزان برسانم با توجه به افزایش روزانه قیمت ملک از اواسط سال 97 خصوصاً در شمال، با پیگیری های زیاد و مطالعات گسترده، ملک مورد نظر انتخاب و با شرایط بسیار خوب آماده خرید شد که در خلال بررسی و خرید ملک، مکاتبات لازم با اداره تعاون در حال انجام بوده که به جهت اینکه خرید در شرایط مطلوب انجام شود و قیمت افزایش پیدا نکند با هماهنگی با اداره تعاون که مجوز شفاهی و ضمنی داده بودند این خرید انجام شد و بلافاصله با اجازه اداره تعاون مجمع برگزار و با رأی بالا مصوب شد که نتیجه آن به اداره تعاون ارجاع و مکاتبات لازم صورت پذیرفته و در این مرحله این مغایرت برطرف خواهد شد. بنابراین این مغایرت به جهت استفاده از فرصت برای خرید ملک بود که الان حداقل دو برابر قیمت ارزش دارد و به نفع عضو اتفاق افتاده است.

 

2-طبق تبصره 2 ماده 11 اساسنامه در خصوص نام و نشانی و تعداد سهم هریک از سهام داران و نقل و انتقال در دفتر سهام تعاونی رعایت نگردیده.

جوابیه : در خصوص صدور سند سهام و تعداد سهم هر عضو با توجه به اینکه ماهیت سهام تعاونی مسکن سوددهی نیست و سود و زیان در صورت مالی شناسایی نشده است که تغییری در میزان سهام ایجاد بکند لذا صدور سند جدید که تغییری در آن حاصل نشده جز صرف هزینه غیر ضرور برای عضو حاصلی ندارد و ضرورتی برای آن دیده نمی‌شود. چنانچه هر عضو خواستار دریافت سند به روز باشد تعاونی آمادگی جهت صدور و تحویل به عضو مربوطه را دارد. در ضمن نقل و انتقال و دریافت سهام در تعاونی براساس فرآینده تعریف شده بدون کوچکترین مشکل و تأخیری انجام می‌شود و هیچ محدودیتی نبوده و هیچ معترضی هم نداشته است.

 

 

3-با توجه به عدم ارائه حکم پرسنلی مدیرعامل و مدرک تحصیلی امکان کنترل تبصره 1 ماده 27 اساسنامه مبنی بر دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس امکان پذیر نبوده است.

جوابیه : این بند مربوط به مدیرعامل قبلی (آقای دکتر نکهت) بوده که مدرک تحصیلی به تعاونی ارائه نداده بود و همانطور که مستحضرید ایشان مدرک دکترا داشتند ولی به لحاظ اینکه مدرک به تعاونی ارائه نداده بود مغایرت دیده اند. لازم به ذکر است  ایشان در حال حاضر مدیرعامل نیستند و دسترسی برای ارائه مدرک وجود ندارد.

 

 

4- با توجه به طلب شرکت تعاونی مسکن کارکنان فولاد مبارکه به مبلغ 17 میلیارد ریال از اعضاء پروژه های کشوری، همدانیان و فولادشهر با در نظر گرفتن تحویل واحدهای این پروژه ها مفاد مواد 14 و 15 اساسنامه مبنی بر مکلف بودن اعضاء به انجام وظائف و مسئولیتهای قانونی خود، رعایت نشده و طبق همین مفاد، شرکت تعاونی بایستی نسبت به اخذ طلب خود از اعضاء بعد از سپری شدن 30روز از اتمام پروژه اقدام نماید و حتی اقدام حقوقی نماید ، انجام نگردیده است.

جوابیه : در این خصوص براساس مصوبه مجمع عمومی مورخ 31/04/94 که ذیلاً ضمیمه می شود با توجه به اعتراضات گسترده اعضاء در این پروژه ها مقرر شده است اعضاء 85% از قیمت تمام شده را پرداخت و مابقی براساس نظر کارشناسی و تعیین قیمت نهایی بالانس و مابقی وجه از اعضاء دریافت شود. در این خصوص با پیگیری های انجام شده با توجه به حجم بالای پروژه ها و اعتراضات اعضاء در حوزه های مختلف ساخت، پروژه شهید کشوری به عنوان اولین پروژه در دستور کار قرار گرفت که با جلسات متعدد در اتاق تعاون گروه کارشناسی انتخاب و موضوع به آنها ارجاع شد و طی حدود یکسال بررسی و ارائه نتیجه کارشناسی، مالکین این مجموعه نسبت به نظریه کارشناسی معترض بودند. همانطور که از شواهد پیدا بود این فرآیند نمی توانست ما را به نتیجه برساند که با اعلام آمادگی تعاونی جهت مصالحه با اعضاء، با نمایندگان و هیأت مدیره این چهار پروژه صحبت شده و جلسات مقدماتی برگزار شده که انشااله بتوانیم با تعامل با این اعضاء مشکل را حل نموده و تسویه حساب انجام شود. آنچه مشهود و مسلم است مبلغی پول از طرف فولاد جهت پیشبرد پروژه ها پرداخت شده که این مبلغ نزد این اعضاء است که با توافق با اعضاء انشااله هم کار تسویه حساب با این اعضاء انجام خواهد شد و هم بدهی فولاد مسترد خواهد شد.

 

5- مفاد 40 اساسنامه مبنی بر ارسال همراه آگهی دعوت به مجمع عمومی نوبت اول بهمراه فهرست اسامی كلیه اعضا تعاونی به وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعی رعایت نشده است.

جوابیه : در خصوص مفاد 40 اساسنامه هدف از ارائه فهرست اسامی کلیه اعضاء به اداره تعاون این است که اداره تعاون آمار اعضای هر تعاونی را داشته باشد که برای برگزاری مجمع، تأمین حضور حداکثری در نوبت اول رعایت شود. با توجه به اینکه در هیچ کدام از مجامع (حداقل از مجامعی که من اطلاع دارم) در نوبت اول ظرفیت حضور حداکثری اتفاق نمی افتد لذا لیست ارسال نشده است ولی در ارسال آگهی دعوت معمولاً اداره تعاون آمار کلی را از تعاونی دریافت می کند و ذیل آگهی درج می‌نماید. چنانچه مجمعی در نوبت اول برگزار شود یکی از اصول اصلی تأیید ماهیت برگزاری مجمع، کنترل دقیق حضور حداکثری است که هیچ موقع در هیچکدام از مجامع فولاد این اتفاق نیفتاده است.

 

6- مفاد 39 و 46 اساسنامه مبنی بر این كه هیأت مدیره باید به همراه هر آگهی دعوت مجمع عمومی نوبت اول ، فهرست اسامی كلیه اعضای تعاونی را تهیه و به وزارت تعاون ، كارو رفاه اجتماعی تحویل نماید و هیأت مدیره باید طی آگهی به روشی كه آگهی دعوت مجامع عمومی تعاونی منتشر می شود مراتب تهیه نقشه ها ، اخذ پروانه ساخت ، شناسایی پیمانکار و انعقاد قرارداد ساخت را اعلام و سپس با اعضاء پروژه در زمین ، قرارداد احداث واحد مسکونی منعقد و به صمع و نظر اعضاء برساند.

جوابیه : در خصوص تصویب خرید زمین در مجمع و اخذ پروانه ساخت و شناسایی پیمانکار و انعقاد قرارداد ساخت با پیمانکار و نهایت انعقاد قرارداد با عضو در این مرحله از فعالیت های تعاونی به صورت بسیار شفاف برگزار شده که ذیلاً توضیح می دهم:

با توجه به اطلاعیه‌های پیوست، خرید زمین در پروژه های سینا بصورت شفاف و از طریق چاپ بنر و نصب در مبادی وروردی شرکت فولاد مبارکه و همچنین هفته نامه اتفاق افتاده که با حضور و مشارکت اعضاء و واریز وجه، این خریدها صورت پذیرفته است که می‌شود گفت این فرآیند از برگزاری یک مجمع و مصوب نمودن آن هم فراتر است.

در خصوص اخذ پروانه ساخت، بلافاصله پس از خرید زمین، درخواست پروانه ساخت و طراحی و ارائه آن به شهرداری جهت تأیید و اخذ پروانه انجام گرفته است. برای پروژه‌های سینا 1 و 3 مرحله محاسبات انجام گرفته و عدد پرداختی مشخص و برای پروژه‌های سینای 2 و 4 در مرحله نهایی و محاسبات است که در این راستا تعاونی با بهره‌گیری از بهترین فرصت توانسته از تخفیف 35% استفاده و چیزی حدود 6 میلیارد تومان تخفیف از شهرداری اخذ نماید و با پرداخت علی الحساب به شهرداری اقدام به خاکبرداری و ریختن مگر نموده و اکنون در حال اجرای فونداسیون می‌باشد که خود حداقل صرفه جویی 6 ماه زمان در اجرای پروژه بوده است.

اما در خصوص شناسایی و انتخاب پیمانکار، با فراخوان عمومی که داده شد تعداد 32 پیمانکار در مناقصه شرکت و از ده پیمانکاری که پایین ترین قیمت را داده بودند ارزیابی عملکرد از سوابق کاری در قالب رزومه و بازدید از پروژه‌هایی که این پیمانکاران اجرا کرده بودند انجام شد و سه نفر انتخاب و با بهترین قیمت و با تایید کیفی عملکرد آنها وارد مذاکره و انعقاد قرارداد شدیم (ضمن اینکه رویکرد تعاونی در این دوره خرد کردن فعالیتها و واگذاری به پیمانکاران دست اول بوده است در شرایطی که نظارت صد در صدی بر عهده تعاونی می باشد.)

اما در خصوص انعقاد قرارداد با عضو همانطور که بازرسین محترم در بطن این فرآیند بودند پیش قرارداد تنظیم شده در معرض دید اعضاء قرار گرفت و هیأت امنای پروژه‌ها کامنتهایی داشتند که با طی حدود 4 ماه جلسات متعدد به جمع بندی رسیدیم و قرارداد نهایی تنظیم شد که نمونه قرارداد به اداره تعاون نیز ارسال شد. در مجموع در هر چهار مرحله فرآیند خرید، تهیه پروانه، انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد اتفاقی در این دوره افتاد که منحصر به فرد است و همه مستندات آن در تعاونی موجود و قابل دفاع است.

 

 

 

 

 

7-  مفاد ماده 59 اساسنامه مبنی بر اینکه عضویت اعضاء همزمان با تحویل زمین یا واحد مسکونی مطابق قرارداد منعقده از تعاونی لغو می گردد و تعاونی بایستی با فرد مذكور تسویه حساب و قرارداد جدیدی متضمن تعهدات طرفین از جمله تعهد تعاونی مبنی بر انتقال سند و میزان سهم متقاضی از اموال و دارایی های تعاونی ، نحوه و زمان پرداخت به متقاضی و سایر موارد با فرد لغو عضویت شده منعقد نماید رعایت نشده است.

جوابیه : در خصوص این بند همانطور که مستحضرید و مطالبات تعاونی از اعضاء باقی مانده و در توضیحات بند 4 مستندات ارائه گردید. در سال 94 با توجه به شرایط خاص اتفاق افتاده در تعاونی با مصوبه مجمع، واحدها تحویل اعضاء شد ولی چون اختلافات عضو و تعاونی حل نشده این تسویه حساب به صورت قطعی انجام نشده است. ولی طبق مستندات موجود در تعاونی واحدها تحویل و فرمهای مربوط به تعهدات طرفین به امضاء رسیده که براساس استعلام انجام گرفته از اداره کل تعاون اصفهان و وزارتخانه این اعضاء از عضویت خارج و در لیست نهایی پالایش اعضاء از گروه حذف شده‌اند ولی همچنان سهامدار تعاونی محسوب می شوند لذا با مذاکراتی که با نمایندگان این اعضاء انجام شده انشااله بزودی تعیین تکلیف و تسویه نهایی انجام خواهد شد.

8- مفاد ماده 42 تبصره 3  اساسنامه مبنی بر ممنوعیت تهیه زمین با كاربری غیر مسکونی، این تخلف در پروژه شمال، سرو و سینا  4 مشهود میباشد.

 جوابیه : در خصوص این بند اتفاقاً در سینای 4 اگر منظورتان بخش تجاری این ملک است به دلیل همین بند اساسنامه ما این بخش را خریداری نکرده ایم و متعلق به مالک است و صرفاً بخش مسکونی خریداری شده است. درخصوص پروژه سرو دلیل مشارکت با بخش خصوصی، بخش هتل و تجاری- اداری بوده که بخش مسکونی را تعاونی مسکن کاملاً به عضو واگذار نموده و برای بخش اداری تجاری و هتل در صورت تعیین تکلیف تصمیم گیری خواهد شد.

در خصوص زمین شمال چون هدف از خرید این ملک ایجاد محیط گردشگری است بنابراین با کاربری باغی و امکان سطح اشغال 25% هدف تعاونی محقق می‌شد لذا با هدفی که دنبال می کردیم منافات ندارد. ضمن اینکه اقدام به اجرای پروژه شمال در فرآیند تعاونی به عنوان یک امتیاز که مانع از گرفتن واحد مسکونی در اصفهان باشد برای عضو نیست.

 

9-مفاد ماده 54 بند 3  اساسنامه مبنی بر انجام معاملات عمده از طریق برگزاری مناقصه عمومی با انتشار فراخوان در روزنامه های كثیرالانتشار ، این موضوع در خصوص انتخاب پیمانکار جهت اجرای سقف و ستون پروژه های سینا 1،2،3،4 انجام نپذیرفته است.

جوابیه : در این خصوص باید عرض کنم مناقصه در سطح اطلاع رسانی در فضای مجازی، گروه های تعاونی و پیمانکاران انجام شد که 32 پاکت با حضور بازرسین بازگشایی شد. ارزیابی عملکرد پیمانکاران با توجه به قیمتهایی که داده بودند طی 3 روز کاری با حضور بازرسین محترم انجام شد و در نهایت مواردی که منجر به انعقاد قرارداد گردید انتخاب شد.

 

10- مفاد ماده 63 اساسنامه مبنی بر ممنوعیت پرداخت هرگونه وام یا تسهیلات از محل وجوه و دارایی های تعاونی به مدیران ، هیات مدیره و مسئولین تعاونی.

جوابیه : در خصوص این بند تعاونی حسابهای خود را در بانک های مهر و توسعه تعاون و رسالت متمرکز نموده تا از مانده حساب و گردش آن بتواند برای اعضاء وام بدون بهره بگیرد که در این خصوص افرادی که در پروژه ها خصوصاً شمال و هرمزگان ثبت نام و انصرف داده بودند براساس مانده حسابشان و با عنایت بر تفاهمنامه، معرفی شده و وام دریافت نموده اند و همگی روشن و مبرهن است و هیچ شخصی خارج از این چرخه وام نگرفته است.

 

11- مفاد ماده 70 بند 4 مبنی بر هرگونه واگزاری واحدهای احداثی یا امتیاز به اشخاص غیر عضو و سهام دار، این تخلف در پروژه سینا 4 بدلیل ثبت نام غیر عضو پیش از اتمام مهلت ثبت نام صورت پذیرفته است.

تعیین تکلیف ثبت نام كنندگان غیر عضو علیرغم درخواست بازرسین از هیات مدیره تعاونی كماكان انجام نپذیرفته است.

جوابیه : در این خصوص فقط یک مورد ثبت نام قبل از انقضای زمان اطلاعیه بوده که حتی تا پایان انقضای اطلاعیه 10 مورد ظرفیت خالی وجود داشته که 5 مورد آن با ثبت نام غیرعضو و 5 مورد آن با ثبت نام عضو صورت گرفته است. به اطلاع عزیزان برسانم با توجه به عدم استقبال در پروژه های سینا به جهت نبود اعتماد کامل به تعاونی و عدم تکمیل ظرفیت و اینکه مجبور به تامین نقدینگی بابت پرداخت زمین بودیم اجباراً تعداد محدودی ثبت نام تکراری و یا غیر عضو داشته ایم، در صورتیکه در پروژه سرو این اتفاق نیفتاده است.

 

12- مفاد ماده 66 مبنی بر حساب جداگانه بابت هر پروژه، شایان ذکر است مبلغ 30 میلیارد ریال در اسفند ماه سال 97 بابت خرید زمین خانه اصفهان (بر خلاف انجام پذیره‌نویسی، معرفی پروژه و نیز عدم افتتاح حساب مربوطه و همچنین عدم اطلاع بازرس) پرداخت گردیده است که این مبلغ نهایتاً با فسخ قرارداد در تیرماه سال 98 به حساب تعاونی عودت گردید.

جوابیه : به استحضار عزیزان برسانم زمین نیروی هوایی به تعداد 4000 واحد مسکونی ( که دارای پارک اختصاصی، مدرسه و تمامی انشعاب آب، برق و گاز و سند ثبتی) با شرایط پرداخت دو ساله و با چانه زنی به قیمت 830 میلیارد تومان (متوسط 3/4  میلیون تومان بر هر متر) با مصوبه هیات مدیره خریداری شد. 3 میلیارد تومان از منابع تعاونی که مربوط به هیچکدام از پروژه های حال حاضر نبود (از منابع بدهی فولاد) پرداخت شد و چون مبلغ پروژه رقم کلان بود با مدیرعامل فولاد مبارکه وارد مذاکره شدیم تا با مساعدت مدیرعامل مبلغ اولیه قرارداد که 160 میلیارد بود پرداخت و این خرید انجام شود و سپس اقدام به فراخوان نماییم که متاسفانه با عدم موافقت مدیرعامل علیرقم فرصت 2 ماهه نتوانستیم این خرید را قطعی کنیم.

به استحضار برسانم این ملک پس از اینکه معامله با تعاونی فولاد فسخ شد به قیمت 1160 میلیارد فروخته شد و الان هر متر مربع 9 میلیون تومان متوسط در بازار خرد فروشی معامله می شود، سه برابر قیمتی که تعاونی قرارداد نوشته بود و این یعنی از دست دادن فرصت استثنایی. تمامی تلاش این بود که شهرک فولاد با یک شرایط ایده ال انجام شود و بخش عمده ای از همکاران صاحب خانه شوند که محقق نشد.

 

13- مفاد ماده 21 بند 2 مبنی بر تصدی همزمان سمت های هیأت مدیره یا مدیریت عامل در شركتهای مشابه دیگر.  این موضوع در خصوص رئیس هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی مسکن با توجه به عضویت ایشان به عنوان هیأت مدیره تعاونی مصرف فولاد مباركه رعایت نگردیده است. همچنین به استناد همین ماده ایشان نمیتوانند به عنوان داوطلب سمت هیأت مدیره در تعاونی مسکن ثبت نام نمایند. مضافا انتصاب مدیر عامل اسبق به سمت مدیر عاملی تعاونی مسکن فولاد مباركه با توجه به عضویت ایشان در هیأت مدیره و همچنین مدیر عاملی شركت تعاونی مسکن شركت پرشیا فلز تخلف میباشد.

 

جوابیه : در خصوص این بند همانطور که نماینده اداره تعاون در مجمع پاسخ دادند همزمان تصدی هیات مدیره و مدیرعاملی شرکتهای مشابه دیگر در مورد هیات مدیره تعاونی مسکن و مصرف صدق نمیکند و در خصوص مدیرعامل قبلی ( دکتر نکهت) هم ایشان از مدیرعاملی پرشیا فلز استعفا داده بودند و سپس مدیرعامل تعاونی مسکن فولاد شدند. در شرایطی که اداره تعاون در ثبت تغییرات مواظب این مغایرتها است و ثبت مغایر انجام نمیشود و بنابراین هیچگونه مغایرت قانونی وجود ندارد.

 

14- قرارداد مربوط به خاكبرداری و حمل توسط شركت ساتراپ سازه مبلغ 3،654 میلیون ریال بوده كه آخرین صورت وضعیت تایید شده آن به مبلغ 4،674 میلیون ریال که بیشتر از سقف افزایش در قرارداد منعقده می باشد. همچنین قرارداد خاكبرداری مذكور پس از چند ماه از شروع عملیات خاکبرداری در تاریخ 2/11/97  تهیه و امضاء گردیده است. مدارک مربوط به آگهی مناقصه اولیه و مستندات مربوط به نحوه انتخاب شركت مزبور جهت عملیات خاكبرداری به اینجانب ارایه نگردیده است.

درخصوص بند 2-3 به اطلاع می رساند روند انتخاب پیمانکار خاکبرداری از طریق مناقصه صورت گرفت و در تاریخ 17/9/97 با حضور هیات مدیره و بازرسان پاکات مناقصه بازگشایی و از مجموع 21 شرکت کننده در مناقصه تعداد 8 شرکت با مبلغ پیشنهادی زیر 100،000 ریال به ازای هر متر مکعب انتخاب و مقرر گردید با بررسی فنی از بین این شرکتها توانمندترین شرکت با مناسبترین قیمت انتخاب شود. ضمن اینکه پایین ترین قیمت اعلام شده در مناقصه عدد 63،000 ریال برای هر متر مکعب خاکبرداری بود.

در مورخ 22/9/97 در جلسه هیات مدیره و با حضور بازرسین محترم با توجه به بررسی فنی انجام شده، شرکت ساتراپ سازه با مجموع 60،000 ریال به صورت ناخالص به عنوان منتخب مناقصه جهت انجام عملیات انتخاب شد.

با توافق صورت گرفته با شرکت مذکور از شروع عملیات کلنگ زنی در اواخر آذر ماه سال گذشته عملیات خاکبرداری به صورت جدی توسط شرکت ساتراپ آغاز شد و در اوایل سال جاری به پایان رسید. ضمن آنکه شرکت تعاونی بسیار از روند انجام عملیات چه از لحاظ کیفی و کمی رضایت کامل داشت و اولین پرداخت به این شرکت پس از اتمام تقریبی عملیات پروژه های 4گانه صورت گرفت.

قرارداد با شرکت مذکور در مورخ 1/11/97 و پس از حدود 35 روز از شروع عملیات به امضا رسید و دلیل آن درخواست شرکت ساتراپ مبنی بر پرداخت حق بیمه و مالیات قرارداد توسط تعاونی بود که این امر سرانجام مورد توافق شرکت تعاونی قرار نگرفت و شرکت مذکور ناچار به تبعیت از شرایط مناقصه گردید. ضمن آنکه مبلغ واحد قرارداد با تخفیف 2000 ریال برای هر متر مکعب نسبت به مصوبه هیات مدیره به مبلغ 58،000 ریال برای هر متر مکعب خاکبرداری منعقد گردید.

کل مبلغ قرارداد با توجه به برآورد اولیه 3،654،000،000 ریال بود که با توجه به تصمیم تیم اجرایی مبنی بر خاکبرداری 1 متر بیشتر اطراف هر زمین و همچنین ایجاد رمپ خاکبرداری بیرون از هر پلاک جهت استفاده در طول زمان پروژه، مقدار حجم نهایی خاکبرداری با نقشه برداری دقیق صورت گرفته میزان 80،592 متر مکعب تعیین گردید. محاسبه احجام عملیات نیز مورد بررسی و تایید بازرسین محترم قرار گرفته است. ضمن آنکه مطابق تبصره 6 ماده 6 قرارداد حجم عملیات تا 25 درصد بدون انجام توافق جدید قابل افزایش بوده که مقدار افزایش یافته فعلی نیز همین مقدار است. همچنین مطابق تبصره 3 ماده 3 می بایست بابت عملیات پیکورزنی که رقمی بابت آن در قرارداد ذکر نشده مطابق عرف بازار به پیمانکار پرداخت می گردید که این پرداخت توسط شرکت تعاونی انجام نشد. در واقع متر مکعبی 5800 تومان خاکبرداری سیناها بدون لحاظ نمودن پیکورزنی انجام شده و اتفاقاً یکی از توفیقات تعاونی بوده است.

15-  پرداخت وام به اعضاء پروژه هرمزگان از طریق معدل حساب سپرده نزد بانک مهر ایران صورت پذیرفته است كه طی نامه واصله از بانک مذكور  پرداخت وام به اعضاء مزبور در سال 1398 شروع و انجام گرفته است. لازم بذكر است مبلغ پرداختی شركت (10 میلیارد ریال) بابت خرید پس از حدود 6 ماه در سال 98 بازگشت گردیده است.

جوابیه : همانطور که در بند 10 توضیح داده شد برای هر پروژه یک حساب جداگانه افتتاح می شود با توجه به درخواست معاونت نیروی انسانی فولاد هرمزگان که خود نیز از اعضای هیئت مدیره می‌باشد زمینی در بندرعباس برای پرسنل هرمزگان خریداری شد که بدلیل عدم استقبال اکثریتی پرسنل تعداد 60 نفر پول واریز کرده بودند که به مدت حدود 6 ماه منتظر خرید زمین جایگزین بودند که متأسفانه تا بحال محقق نشده است لذا جهت اعاده حق این اعضاء براساس تفاهمنامه بین بانک مهر و شرکت تعاونی وام به این افراد داده شده است.

 

16-طی سال مالی مورد گزارش تعاونی از 135 نفر اعضاء با دریافت مبلغ 150 میلیارد ریال در پروژه سرو واقع در جنب بیمارستان كلینیک خانواده اصفهان ثبت نام بعمل آورده است. علیرغم عدم ارایه قرارداد خرید زمین مزبور به اینجانب، پروانه ساخت ارایه شده توسط فروشنده شامل كاربری ساخت مسجد، اداری، تجاری و مسکونی می باشد. در صورت تغییر احتمالی در كاربری های مزبور احتمال الزام به پرداخت مبالغ دیگری نیز توسط اعضای پروژه می باشد.

جوابیه : پروژه سرو با کاربری مسکونی، تجاری و اداری، هتل خریداری شده که بدلیل ممنوعیت خرید زمین با کاربری غیر مسکونی با یک سرمایه گذار صحبت شده که مسکونی از آن تعاونی و تجاری، اداری و هتل مربوط به سرمایه گذار باشد لذا دویست واحد مسکونی توسط اطلاعیه به اعضاء تعاونی واگذار شد، با توجه به اینکه امکان تغییر کاربری تجاری و اداری به مسکونی وجود دارد پیگیری تغییر کاربری هستیم که در صورت محقق شدن بخشی از آن هم سهم تعاونی خواهد بود. در خصوص دریافت قرارداد در آن مقطع پولی به شرکت فروشنده پرداخت نشده بود که قرارداد وصول شود. صرفاً مبلغ 100 میلیارد ریال جهت شرکت در مزایده واریز گردیده بود .

 

17-پرداختی به بازرسین و هیأت مدیره بابت پاداش براساس مصوبه مجمع عمومی سال قبل مبلغ 400 میلیون ریال و حق الجلسات پرداخت به اعضاء هیأت مدیره تعاونی مبلغ 770 میلیون ریال بوده است.

جوابیه : پرداخت پاداش هیأت مدیره و بازرسین به هیأت مدیره در قالب مصوبه مجمع و پرداختی حق الجلسه بابت دو سال گذشته و براساس جدول مصوب اداره تعاون بوده که حقیقاتاً در قبال این همه پیگیری و زحمات رقم بسیار ناچیزی است.

 

18-  موارد حقوقی مربوط به پروژه بهارستان با توجه به قرارداد وكالت تنظیم شده با آقای اعرفی وكیل شركت تعاونی مسکن كاركنان فولاد مباركه در حال پی گیری می باشد كه تاكنون نیز  منجر به نتیجه نشده است. لازم به ذکر اینکه تا کنون مبلغ 200،000،000 ریال به آقای اعرافی پرداخت شده است.

جوابیه : قرارداد پروژه بهارستان در قالب زمین واگذاری عمران با تعهد شروع به ساخت دو ساله بوده است که تعاونی به تعهد خود عمل نکرده است. لذا عمران از طریق مراجع قضایی دادخواست پرداخت ما به التفاوت نرخ زمین مطابق قیمت روز داده که با گرفتن وکیل پیگیر اعاده حق تعاونی مبنی بر اینکه شروع ساخت زمین با خاکبرداری انجام شده ولی به دلیل نوسانات بازار و شرایط تعاونی که دچار مشکلاتی شده است نتوانسته تکمیل کند.

 

19- شركت در سنوات قبل اقدام به فروش زمین و تراكم پروژه شفق به شركت تعاونی مسکن پرشیا فلز به مبلغ 168 میلیارد ریال  نموده است. بابت هزینه های تمدید پروانه و سایر موارد، اختلافاتی با شركت مزبور داشته است. به همین جهت شركت مبلغ7/74 میلیارد ریال ذخیره در حسابها منظور نموده است.
 اقدامات شركت جهت ایفای تعهدات و تسویه حساب با شركت تعاونی مسکن پرشیا فلز تاكنون منجر  به نتیجه نشده است و مبلغ 9/46 میلیارد ریال به صورت راکد در سرفصل بدهکاران تجاری بابت مانده طلب ناشی از معامله مذكور در حسابها باقیمانده است، كه تا تاریخ تهیه این گزارش با توجه به پیگیری مکرر در صورتجلسات هیأت مدیره، هیچگونه اقدامی جهت وصول طلب مزبور صورت نپذیرفته است.

جوابیه : در خصوص زمین شفق و مطالبات از شرکت پرشیا فلز با توجه به اینکه طرف مقابل نیز یک شرکت تعاونی بوده و معمولاً اختلافات شرکت‌های تعاونی معمولاً ابتدا به ساکن در اتاق تعاون یا اتحادیه ها طرح موضوع می شود لذا با توجه به اینکه تلاش برای مصالحه با جلسات متعدد به نتیجه نرسیده موضوع از طریق اتاق تعاونی پیگیری شد، چون به نتیجه نرسیدیم از طریق مراجع قضایی بحث در حال پیگیری است و وکیل برای اعاده حق گرفته ایم و نوبت دادگاه داریم.

 

20-با توجه به  مدارک مربوط به اخذ پایان كار و اسناد مالکیت واحدهای پروژه‌های فولادشهر، فدک و اصفهان‌ویلا هزینه‌های پرداخت شده طی سال 1397 بابت پایان ساخت و نظام مهندسی پروژه های فدک به مبلغ 18،950 میلیون ریال، فولادشهر به مبلغ 1،553 میلیون ریال بوده اما در رابطه با پروژه کشوری با توجه به اتمام و تحویل واحدها در سال 1394 تاکنون اقدامی جهت اخذ پایان کار پروژه از جانب شركت تعاونی مسکن كاركنان فولاد مباركه،  صورت نپذیرفته و پروژه اصفهان ویلا نیز در جریان اخذ سند می باشد.

جوابیه : همان طور که اشاره فرموده اید فرآیند اخذ پایان ساخت در پروژه‌های چهارگانه شروع و اسناد پروژه اصفهان ویلا آماده انتقال به اعضاء، پایان ساخت فولادشهر اخذ و اسناد آن در اداره ثبت جهت صدور در نوبت می باشد.

برای پروژه فدک تسویه حساب با شهرداری انجام شده و منتظر اخذ استاندارد تعداد 6 دستگاه آسانسور هستیم. اما پروژه شهید کشوری به دلیل مشکل سند در بحث واگذاری زمین آبشار اسپادانا هنوز نهایی نشده و پیگیر هستیم. اما محاسبات شهرداری انجام گرفته و در مرحله کمیسیون ماده 100 اخذ استاندارد آسانسورها در حال انجام است.